Полезните храни за нашите очи

Всички знаем, че здравословното хранене е първата стъпка към доброто здраве. Очите също имат нужда от специални грижи. Естественият път, по който можем да си набавим необходимите вещества, е чрез съобразеното ежедневно меню.

Как най-лесно да се ориентирате ли? – По ярките цветове. Зелените, жълтите, оранжевите и червените плодове и зеленчуци са не просто визуална наслада за очите, но и здравословна радост за зрението.

Представяме ви едни от най-важните храни, които защитават очите и ги поддържат в добро здраве.

 

Храни богати на омега 3 киселини

Омега 3 мастните киселини не могат да бъдат синтезирани от човешкото тяло, но имат  огромно значение за нормалното протичане на метаболизма. Рибата е най-богатият източник на омега 3 и омега 6 киселини (сьомга или друга мазна риба).

Изследвания показват, че рибеното масло има благоприятен ефект върху т. нар. „сухо око, катаракта (перде на окото) и дегенерация на макулата (нарушено зрение).

Омега-3 киселини ще откриете в орехите, лененото семе, спанака, зехтина, скаридите и др. Киселината подпомага потока на вътреочната течност и подобрява здравето на ретината.

Тези, които не обичат риба, могат да си набавят рибено масло под формата на капсули или в течна форма. Включвайте риба в менюто си поне два пъти седмично, за да намалите риска от нарушения на зрението.

 

Бета-каротин

Морковът е един от най-известните зеленчуци по отношение на грижата за очите. Богат е на бета-каротин и витамини от група B, както и минерали като: калций, фосфор, магнезии, натрий и калий. Бета-каротинът, който се трансформира във витамин А, подобрява зрението и обостря зрителната острота. Витаминът предпазва очната ретина и възпрепятства нощната слепота. Можете да си го набавите от храни като: масло, черен дроб, бяла риба, млечни продукти, по-тъмно оцветените плодове и зеленчуци (домати, грах, кайсии, пъпеш, праскови, сладки картофи и др.).

Любопитно: Схващането, че морковите са полезни за очите, идва по време на Втората световна война. Поради недостиг на храна, но изобилие на моркови, консумирали предимно оранжевия зеленчук. Военновъздушните сили на Великобритания споделят, че морковите им помагат да „виждат врага в тъмното“. Този слух е пуснат, за да мотивират повече хора да ядат моркови, но проучванията доказват, че има доза истина в действието им.

 

Лутеин и зеаксантин

Лутеинът и заексантинът са най-често приеманите каротеноиди. Лутеинът има ролята на пигмент за поглъщане на светлината и защита срещу вредните слънчеви лъчи. Заедно с зеаксантина са известни като пигменти на макулата.

Приемът на двата елемента благоприятства за защитата на централната зона на ретината от ултравиолетовите лъчи. Свойствата на лутеина като силен актиоксидант помагат за забавянето растежа на катаракта и предпазват от нарушения на зрението (дегенерация).

Храните, които съдържат лутеин и зеаксантин са: царевица, авокадо, боровинки, зелен фасул, тиквички, спанак, зеле, карфиол, моркови, маруля, ряпа, градински грах, брюкселско зеле, броколи, яйца. За да съхраните максимално съдържанието на лутеин и зеаксантин, избягвайте продължителната термична обработка на храните.

 

Витамин Е

Силен антиоксидант, който укрепва мембраните на клетките в цялото тяло. Можете да си набавите витамин Е от слънчогледово олио, сурови ядки (бадеми, лешници, слънчогледови семки), пшеничен зародиш, спанак, зеле, сладки картофи, домати, манго, тиква, маслини, броколи, зеле.

 

Витамин D

Проучвания доказват, че витамин D оказва благоприятен ефект в борбата със стареенето на окото и действа като мощен антиоксидант. Ще го откриете в храни като: гъби, яйца, риба, соево мляко, бадемови ядки, кедрови, сушени кайсии и слънчоглед. Консумирането на храни богати на витамин D действа ползотворно на хората, предразположени към очни заболявания.

 

Витамин C

Витамин C се съдържа в плодове като портокали, лимони, грейпфрути, мандарини, шипки, киви, годжи бери и ягоди, както и зеленчуци: броколи, чушки, зеле, тиквички, копър и магданоз. Оказва благоприятен ефект върху забавянето на развитието на катаракта и осигурява необходимите витамини на очите срещу дегенерация на макулата.

В допълнение към балансирания хранителен режим, не забравяйте за посещенията при офталмолога. Носете винаги подходящи очила, за да се радвате на добро зрение по-дълго.

 

Joy Optics

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *