Какво представляват меките контактни лещи?
Първите меки контактни лещи са създадени през 1963 г. Те били изработени от материалът Хема, който имал 38% водно съдържание.
Днес меките контактни лещи са станали част от забързаното ежедневие на много хора. Водени от различни подбуди хората прибягват до употребата им. За едни това е подобряване на визията, други прикриват недостатъците на очите си, а трети търсят разнообразие от очилата.
Лещата е продукт, който се поставя в окото и плува върху слъзния филм. Тя служи както за естетика, така и за подобряване на зрителната острота.
Често се прокрадва твърдението, че контактните лещи са неудобни за носене, но съвременните материали и методи за изработка на меки контактни лещи, свеждат до минимум усещането за чуждо тяло в окото. Така лесно ще си осигурите свободата да виждате всички детайли, които ви заобикалят.
За да изберете най- подходящия продукт, вслушвайте се в съветите на специалистите.
Видове контактни лещи?
Според материала, от който са изработени
Хидрогелни
Такъв тип лещи са тънки, адаптивни и лесно прилягат върху предната повърхност на окото. Материалът е биосъвместим с човешките очи. Недостатъците им са ниската кислородна пропускливост и намаляването на комфорта при продължително носене.
Силикон- хидрогел
Това е материал получен от силокон и хидрогел. Това са двуфазни материали. Силиконовият компонент осигурява висока пропускливост на кислород, а хидрогела улеснява преноса на течност и движението на лещата. Препоръчва се използването на такъв тип меки контактни лещи, тъй като те притежават отлични характеристики и осигуряват всичко необходимо за блестящо зрение и комфорт по време на носен.
Според предназначението
- Корекционни – притежават диоптрична стойност, която коригира късогледство, далекогледство, астигматизъм и пресбиопия;
- Терапевтични– използват се за овлажняване на роговицата, когато е наранена, служат за превръзка след операция.
- Козметични– това са цветните контактни лещи, които променят цвета на очите ви. При хора с различен цвят на ириса се използват, за да бъдат уеднаквени.
Според корекцията
- Сферични- служат за корекция на миопия и хиперметропия. Това са едни от най- често използваните меки контактни лещи;
- астигматични( торични)- използват се при хора с астигматична корекция;
- мултифоклани- това са контактни лещи, чрез които човек с пресбиопия би могъл да вижда на всички разстояния;
Според продължителността им на ползване
Основни характеристики на меките контактни лещи
Това са показателите обозначени на опаковките на контактните лещи. По тях можете да получите представа какви са качествата на продукта
- Показател на пречупване на материала- от неговата стойност може да получите информация за оптичните свойства на материала.
- Ниво на хидратация– още известно като водно съдържание, представлява количеството вода изразено в % от материала на лещата. Колкото по- високо е водното съдържание, толкова по мека е лещата.
- Кислородна преносимост– изразява се като кислородна пропускливост зависимост от дебелината на лещата;
- Диаметър на контактната леща- чрез него се разбира каква площ от предната част на окото ще заеме лещата;
- Базова кривина- базовата кривина е желателно да отговаря на „ извивката на окото“. Тя се определя от специалист със специфична измервателна апаратура.
Предимства на контактни лещи?
- Не ограничават зрителното поле
- Удобни за ползване
- Лесни за поддържане
- Не се влияят от климатичните промени
- Улесняват работата на хора с по- специфични професии, които трябва да използват цялото си зрително поле без ограничения
- Достъпни
- Бюджетни
- Добър външен вид
Начин и употреба на контактни лещи?
- Почистете добре ръцете си старателно със сапун и подсушете с кърпа или салфетка, която не оставя власинки, тъй като те биха могли да попаднат върху лещата;
- Осигурете си огледала и почистете старателно около него, в случай, че изпуснете контактната леща по време на слагането;
- Дамите е важно да знаят, че първо се поставят контактните лещи и след това грима;
- Разклатете добре опаковката, за да се уверите, че лещата е попаднала в разтвора;
- Поставете лещата на върха на пръста си. Внимавайте да не прещипете лещата с нокът, защото така бихте могли да я повредите;
- Когато поставите лещата на пръста си, тя трябва да има вид на купичка;
Противопоказания за носене на контактни лещи